2017-02-24

Jak oszczędzać energię elektryczną w mieszkaniu/domu? Praktyczne porady

 

Nie - to również dbałość o środowisko. Czasami nie zdając sobie nawet sprawy, przy prostych czynnościach domowych marnujemy ogromne pokłady energii elektrycznej. Jak spowolnić bieg licznika w naszych mieszkaniach/domach, zmienić nawyki związane z poborem energii, zadbać o środowisko i o swój portfel? Oto kilka praktycznych porad.

1.    Po pierwsze wymień żarówki na energooszczędne! Mimo tego, iż żarówki energooszczędne są nawet kilka razy droższe niż zwykła żarówka, to ich wydajność jest również 10 razy większa. Ale to nie jedyne zalety… Energooszczędna żarówka to oszczędność czasu – rzadziej ją wymieniamy, to oszczędność energii – zużywa ok. 80% prądu mniej niż zwykła żarówka, oszczędność wzroku – jest mniej szkodliwa dla oczu.
 

2.    Lodówka – wampir energii elektrycznej! Lodówka jest to jedyny sprzęt AGD, który działa w naszych domach non stop, w związku z czym ważne jest jej prawidłowe ustawienie. Przyjmuje się, że optymalna temperatura dla lodówki to +7 stopni, a dla zamrażalnika – 18 stopni. Jak wiadomo, lodówki produkowane są w różnych klasach, gdzie A+++, oznacza minimalne zużycie prądu, A++ trochę większe – zużycie prądu rośnie analogicznie. Im sprzęt czerpie mniej prądu, tym jest droższy. Jednak warto zainwestować w lodówkę, która zużywa mniej prądu -  jednorazowo wydamy więcej pieniędzy, ale inwestycja się zwróci.

3.    Ciesz się słońcem najdłużej jak możesz! Nie zapalaj światła w dzień, kiedy nasz dom jest naturalnie oświetlony, dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, jak również swój wzrok. Pamiętajmy, że naturalne słońce pozytywnie wpływa na nasz nastrój.
 

4.    Wyłącz komputer i telewizor jeśli ich nie używasz. Jeśli w telewizji emitowane jest to, czym akurat nie jesteś zainteresowany – wyłącz go. Jeśli naładował Ci się telefon – odłącz go od ładowarki, jeśli nie słuchasz radia – wyłącz je, nie korzystasz już z komputera – wyłącz go, aktualnie przebywasz w kuchni, a w salonie nadal świeci się światło, mimo tego, że nikogo w nim nie ma – wyłącz je.
 

5.    Ogranicz otwieranie okien zimą. W momentach, kiedy jest Ci za ciepło, lepiej przykręć pokrętło przy kaloryferze, ustaw niższą temperaturę w termostacie, czy „dołóż mniej do pieca”, zamiast otwierać okno, by było zimniej – oszczędzisz przy tym pieniądze.
 

6.    Jeśli to możliwe pierz w niskiej temperaturze. Staraj się zmieniać temperaturę w pralce w zależności od tego, co pierzesz, delikatne materiały można, a nawet trzeba prać w niskiej temperaturze – taki system ochroni Twoje ubrania, a także portfel.
 

7.    Masz dużo urządzeń stand-by? Zakup listwę! Świecące diody oznaczają, że prąd jest cały czas zużywany. Dlatego dobrym sposobem jest zakup listwy z włącznikiem, dzięki któremu możesz wyłączyć wszystkie urządzenia podłączone do listwy, czyli np.: komputer, skaner, drukarkę oraz głośniki.
 

8.    Dbaj o porządek. Choć wydaje się to błahe, niejasne i zupełnie nie związane z oszczędzaniem energii, to jednak porządek to również sposób za oszczędność. Dlaczego? Wytarcie kurzu z żarówek, abażurów, telewizora, czy komputera – sprawia, że wszystko staje się jaśniejsze. Nie musimy rozjaśniać monitora, czy zapalać więcej lamp.
 

9.    Wi-fi! Mimo tego, że większość z nas nie wyobraża sobie życia bez Internetu – sposobem na oszczędność energii jest wyłączenie routera wi-fi na noc (oczywiście jeśli nie je niezbędne do działania urządzeń typ piec, lodówka itp.).
 

10.    Research ofert. Warto przejrzeć oferty różnych dostawców i zrobić porównanie – mowa tutaj nie tylko o dostawcach energii, ale również Internetu, czy telewizji.

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Poznaliśmy bardzo wielu pośredników i powiem w imieniu rodzinki, że współpraca z Panem Bartoszem była najbardziej sympatyczna. Ogromna życzliwość, empatia i obiektywizm to cechy, które wróżą Panu wielkie powodzenie w zawodzie. Serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy."

— Lidia K. z rodziną, Wrocław