Jak poszukiwać okazji na rynku mieszkań?

Gdzie szukać okazji na rynku mieszkań?

Poszukiwania swojego „M” najczęściej odbywają się na stronach agencji nieruchomości lub portalach ogłoszeniowych. Zazwyczaj okazyjne mieszkania znajdują się na samej górze kafeterii wyboru lub są wyróżnione w taki sposób, aby były łatwiej widoczne dla potencjalnego nabywcy. Oczywiście podczas zakupu mieszkania są dwie opcje do wyboru: albo działasz sam, albo szukasz pomocy w agencji nieruchomości. Oczywiście lepszym sposobem jest dokonanie drugiego wyboru, gdyż podpisując umowę z agencją wybierasz swojego agenta - osobę, która większość swojego czasu poświęca tematowi nieruchomości, więc łatwiej jest jej ocenić, co jest okazją na rynku mieszkań oraz gdzie ich szukać. Warto więc zadbać o dobre kontakty ze swoim agentem – dzięki nim możesz zyskać ciekawe oferty.

Dobrą okazją są mieszkania do remontu. Niski standard mieszkań zazwyczaj równoznaczny jest z niską ceną, ale niekoniecznie ze słabym potencjałem, więc warto jest zastanowić się nad zakupem takiego właśnie lokum. Jeśli mamy na oku lokum w idealnej lokalizacji oraz niskiej cenie, ale np. jest urządzone niekoniecznie w naszym guście, nie musi być to wcale powód do braku zainteresowania taką ofertą. Wtedy warto chwycić za kalkulator i obliczyć – ile wyniesie nas remont mieszkania.  Często okazuje się, że zakup mieszkania do remontu oraz remont sam w sobie wyniesie nas mniej aniżeli zakup mieszkania świeżo wyremontowanego w tej samej lokalizacji. Oczywiście wszystko to zależy od tego, czy jesteśmy w stanie poświęcić nasz czas na dokonanie kompleksowego remontu.

Okazją dla osób, które chcą mieszkać w centrum miasta jest np. zakup mieszkania w starych blokach z wielkiej płyty. Bloki takie kiedyś budowane były w ścisłym centrum wielu polskich miast, od kilku lat są poddawane dość znacznej rewitalizacji – remontowana jest nie tylko elewacja, ale i odnawiane są klatki schodowe, piwnice i instalacje.

Przy wyborze mieszkania warto również zwrócić uwagę na lokalizację, która o ile nie jest atrakcyjna w momencie zakupu, za jakiś czas zyska na wartości, gdyż zostanie wybudowana np.: nowa droga do centrum, obwodnica, kolejna linia metra lub stacja kolejowa. Czasem zakup lokalu po okazyjnej cenie w takiej mało perspektywicznej lokalizacji może w przyszłości skutkować wzrostem wartości mieszkania ze względu na znaczącą poprawę infrastruktury.

Najczęstsze powody okazji mieszkaniowych

Powodów pojawiania się na rynku okazji mieszkaniowych jest wiele. Oto najczęstsze przyczyny wzmożonej motywacji do szybkiej sprzedaży lokum:
•    szybka potrzeba gotówki lub niemożność spłaty kredytu – czyli pogorszenie się sytuacji materialnej właściciela i potrzeba gotówki
•    przeprowadzka, a z nią zmiana miejsca zamieszkania i chęć szybkiej sprzedaży obecnego lokum, by mieć środki na remont i wyposażenie nowego
•    powiększenie się rodziny i chęć nabycia, nowego większego lokum, jeszcze przed narodzinami dziecka
•    śmierć lub rozpad małżeństwa i  potrzeba zakupu mniejszego lokum
•    mieszkanie spadkowe – ciężko podzielić mieszkanie na kilku spadkobierców, więc decydują się na jego sprzedaż i podział majątku

Musimy jednak pamiętać, że im cena jest bardziej atrakcyjna (niższa), tym powinniśmy być bardziej ostrożni podejmując decyzję o zakupie. To już jest temat na kolejny wpis.

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Współpraca z Panem Marcinem to najlepsze co mogło mnie spotkać. Z czystym sercem polecam wszystkim."

— Piotr B, Wrocław