2020-09-29

Jak wynająć mieszkanie i nie zwariować?

Wynajem - co warto wiedzieć?

Wynajem mieszkania to poważne wyzwanie. Powierzając w ręce osób trzecich nieruchomości warte najczęściej kilkaset tysięcy złotych, można obawiać się, czy czasem nie padniemy ofiarą oszusta i czy nasze mieszkania nie zostanie zdewastowane przez nieodpowiedzialnych najemców. Historia zna różne przypadki, na które dobrze jest się przygotować, by uniknąć niemiłych niespodzianek.
Na pomoc przychodzą odpowiednie zapisy w umowie.


Przede wszystkim zadbajmy o podpisanie umowy w formie najmu okazjonalnego, który najprościej rzecz ujmując jest oficjalnym kontraktem zawieranym przed notariuszem, w którym to najemca wskazuje adres innego lokalu do którego może się przeprowadzić jeśli zaistnieje taka potrzeba. Ta forma wynajmu uchroni nas przed problemami związanymi z opuszczeniem lokalu przez lokatora w przypadku wypowiedzenia przez nas umowy .

Co taka umowa powinna zawierać? 

•    Datę oraz miejsce zawarcia umowy
•    Dane obu stron kontraktu
•    Dokładny opis i stan nieruchomości w dniu podpisywania umowy (polecam określić zakres zmian, do jakich może posunąć się najemca wewnątrz lokalu)
•    Czas na jaki jest zawierana umowa oraz warunki wypowiedzenia przez obie strony
•  Warunki i termin płatności, wysokość czynszu i określenie osoby, która uiszcza opłatę za media, wysokość kaucji oraz warunek jej zwrotu 
•    Informację o przeznaczeniu lokalu, czyli: przez kogo lokal będzie zamieszkiwany, czy może być w nim prowadzona działalność gospodarcza lub czy może służyć do celu podnajmu
•    Informację o zakresie napraw realizowanych przez właściciela
•    Podpisy obu stron
•   Załącznik w postaci protokołu zdawczo-odbiorczego (uwzględniając nie tylko spisanie liczników ale też pełne wyposażenie w lokalu). Polecam dołączyć jeszcze zdjęcia wykonane w nieruchomości w dniu przekazania kluczy.

 

Gdzie szukać odpowiedniego najemcy?

Najlepiej poszukać wśród znajomych, bądź kogoś z ich rekomendacji. Jeśli nie ma takiej możliwości dobrym pomysłem jest poproszenie przyszłego najemcy o list referencyjny poprzednich właścicieli nieruchomości. Jeśli historia najemcy jest czysta, większość właścicieli mieszkań nie będzie miała większego problemu z napisaniem paru zdań o lokatorze.


Jeżeli zaś obawiamy się, że sytuacja finansowa naszego najemcy może być niestabilna, dobrym pomysłem jest poproszenie go o oświadczenie pracodawcy o stałym zatrudnieniu, bądź raport z Krajowego Rejestru Dłużników. Dla informacji podam, że każdy może raz na pół roku bezpłatnie sprawdzić czy jest obciążony długiem używając swojego peselu. Trzeba jednak pamiętać, że życie zaskakuje i pracę można stracić z dnia na dzień, a dług wpisywany jest z pewnym opóźnieniem. 


Z całą pewnością nie należy sugerować się stereotypami jakie krążą na temat najemców. Rodzina z dziećmi może dużo bardziej zadbać o mieszkanie niż para studentek, a spokojny pracujący singiel może w rzeczywistości okazać się gościnnym organizatorem imprez.

Ważne by przeprowadzić dokładny wywiad z kandydatem i uczciwie powiedzieć o swoich oczekiwaniach i warunkach wynajmu, a zabezpieczyć się kaucją, której wysokość jest adekwatna do wartości mieszkania, na wypadek zniszczeń w naszym wnętrzu.


Jeśli chodzi o portale, na których należy poszukać najemcy do najbardziej znanych i skutecznych należą tematyczne grupy na Facebooku, np.: „Wynajem mieszkań Warszawa”, natomiast wiele transakcji odbywa się dzięki popularnym serwisom ogłoszeniowym. Jakim?

Tym, które najlepiej pozycjonują się w wyszukiwarkach. Warto przed dodaniem ogłoszenia sprawdzić np. frazę „mieszkania na wynajem + nazwę twojego miasta/dzielnicy”. 

Skorzystaj z pomocy profesjonalisty! 

Zadanie wynajmu mieszkania warto jednak zlecić komuś, „kto na tym zjadł zęby”. Dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo:
•    czasu - inwestując go tylko na dwóch spotkaniach: na samym początku współpracy, oraz przy podpisaniu umowy wynajmu oraz protokołu zdawczo-odbiorczego. 
•    nerwów - pośrednik z którym podpiszemy umowę wykona dobre zdjęcia, wyeksponuje ogłoszenie na różnych portalach, powiadomi klientów, którzy stoją po drugiej strony barykady szukając bezpiecznego najmu przez pośrednictwo agencji, a do których bezpośrednio nie trafimy! Zajmie się wszystkimi działaniami marketingowymi i wyselekcjonuje najlepszych kandydatów podczas prezentacji mieszkania. Będzie pośredniczył w negocjacjach warunków transakcji, pomoże w spisaniu odpowiednich zapisów w umowie oraz w protokole zdawczo-odbiorczym. 


Mówiąc krótko – to współpraca z jedną osobą, działającą w naszym imieniu od początku do końca, dzięki której jest po prostu bezpieczniej i dużo łatwiej. Koszty współpracy z biurem nieruchomości są zazwyczaj niewielkie proporcjonalnie do czasu, wysiłku i pieniędzy, które będą co miesiąc spływać na nasze konto. 

 

Autor: Karolina Wasilewska-Buraczyk


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pan Maciej Kończak stanął na wysokości zadania wykazując się najwyższą kulturą w podejściu do klienta, ogromnym doświadczeniem i dużą wiedzą merytoryczną. Pan Maciej jest osobą bardzo cierpliwą i sumienną, która wnikliwie wsłuchuje się w potrzeby i oczekiwania klienta. Jednocześnie bardzo twórczo podchodzi do tematu, dzięki czemu w krótkim czasie pomógł nam znaleźć idealne mieszkanie."

— Michał C., Warszawa