2016-01-14

Kasy oszczędnościowo-budowlane na miejsce MDM

kasy oszczędnościowo budowlaneWszyscy, którzy marzą o zakupie mieszkania z dofinansowaniem w ramach programu Mieszkanie dla Młodych powinni wziąć pod uwagę pewne dwa istotne fakty. Po pierwsze –w tym roku pieniędzy na dopłaty nie starczy dla wszystkich. Część z 730 mln zł zakontraktowanych na ten rok pieniędzy zostało już wykorzystane w 2015 r. Dlatego można spodziewać się, że w połowie roku (a może nawet wcześniej) potencjalni zainteresowani klienci będą musieli korzystać ze środków przewidzianych na kolejne lata – 2017 i 2018. Czyli w rezultacie wybrać takie inwestycje, których zakończenie planowane jest właśnie na ten okres. Tempo wykorzystywania środków jest coraz szybsze z uwagi na zmiany, jakie pojawiły się w programie we wrześniu 2015 r., kiedy do programu włączono mieszkania z rynku wtórnego. Tam, gdzie limity na to pozwalają, zainteresowanie dopłatami jest bardzo duże. Należy przypomnieć, że w pierwszym okresie działalności programu Mieszkanie dla Młodych nie wszystkie środki były wykorzystywane na dopłaty, jednak kształt ustawy nie przewiduje ich konsumpcji w kolejnych latach. Taki mechanizm umożliwiłby dostęp do środków kolejnym potencjalnym beneficjentom, ale jest to niemożliwe.

Po drugie – informacje płynące z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa sugerują, że

obecny MdM nie będzie kontynuowany. Oznacza to, że skończy swoje funkcjonowanie zgodnie z planem w 2018 r. Jeżeli więc zależy nam na skorzystaniu z dopłat w ramach programu należy już teraz bliżej przyjrzeć się ofertom znajdującym się w sprzedaży. Dotyczy to m.in. najbardziej uprzywilejowanych grup (np. rodziny z trójką lub więcej dzieci), które na dopłatach korzystają obecnie najwięcej.
 

Obecny program dopłat mają zastąpić kasy oszczędnościowo-budowlane. Podobne rozwiązania bardzo popularne są w Niemczech, Czechach, czy na Słowacji. Nie znamy jeszcze dokładnych szczegółów technicznych, ale wzorem innych kas pewnie także i w Polsce osoba gromadząca oszczędności w ramach kas w przypadku spożytkowania pieniędzy na zakup mieszkania lub domu będzie mogła liczyć na premię. Taki sposób oszczędzania może być ciekawą alternatywą dla zwyczajnych lokat bankowych. Z informacji, które przekazuje w ostatnich dniach ministerstwo wynika, że w kolejnych latach duży nacisk będzie położony na budowę tanich mieszkań na wynajem oraz współpracę z samorządami przy budowie tanich mieszkań wybudowanych na gruntach należących do samorządów. Zwłaszcza idea upowszechnienia wynajmu mieszkań jest wyzwaniem dla obecnego rządu. Obecne koszty wynajmu są niewspółmiernie wysokie w stosunku do średnich zarobków w Polsce. O kasach mieszkaniowych pisaliśmy na blogu już ponad rok temu - zobacz wpis.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Współpracę z Panią Aleksandrą zawsze cechują profesjonalizm, zaangażowanie, pomoc, zrozumienie potrzeb klienta i wyjście im naprzeciw. Poszukiwanie najemców z pomocą Pani Aleksandry to była czysta przyjemność zakończona sukcesem!"

— Piotr T., Warszawa