2021-04-06

Wpływ palenia papierosów, czyli w mieszkaniu palacza

palenie papierosów w mieszkaniu

 

Dzisiejszy temat zaczerpnęłam z korytarzowych rozmów Agentów Nieruchomości. Mówią o ciekawych mieszkaniach, w dobrej lokalizacji, które z jakichś względów nie znajdują się wśród tych rozchwytywanych. Prezentacje się odbywają, ale nic z nich nie wynika, a czas leci.
 

Oczywiście nieruchomość nieruchomości nierówna, ale często jest coś, co łączy je wszystkie! To przykry zapach palonego przez lata tytoniu oraz trucizna, która na dobre zadomowiła się w ścianach.

Mieszkanie palacza, czyli wpływ palenia papierosów w mieszkaniu

Wiem, że zdrowie, rzadko jest argumentem, który inspiruje nałogowego palacza do zaprzestania. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że palenie tytoniu szkodzi. To nie są lata 50, w których na sloganach Marlboro dziecko tłumaczy swoim rodzicom, dlaczego powinni wybrać te papierosy.  Żyjemy w XXI wieku i każdy ma dostęp do badań naukowych, których efekty jasno mówią, że palenie szkodzi zdrowiu.

 

Mimo to wg badań CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej) wciąż 26% ludzi w naszym kraju pali. To  jedna czwarta dorosłych Polaków, przy czym – co piąty pali regularnie, a co dwudziesty–okazjonalnie.

Portfel palacza

Pewnie nie raz myślałeś o tym, że wszystko dookoła drożeje, a Twoja wypłata stoi w miejscu. Uważasz, że powinieneś dostać podwyżkę, bo pracujesz uczciwie. Wiedz, że w każdej chwili, możesz ją dostać.

 

Obecnie koszt jednej paczki papierosów to ok. 17zł, czyli tyle, ile dziennie spala nałogowy palacz. Jeśli należysz do tej grupy, rocznie przeznaczasz na to ok.6200zł swojego budżetu. 

 

Wraz z dymem puszczasz swoje marzenia o domu w górach lub działce rekreacyjnej na Mazurach. Możliwość zakupu nieruchomości wydaje się tak mało prawdopodobna, że przestajemy o niej marzyć.

Ale czy to dobra droga?

 

Przygotowałam tabelkę, która w prosty sposób kontrastuje lata palenia dwóch dorosłych osób w gospodarstwie domowym i możliwe inwestycje. Przyjęłam, że każda z tych dwóch osób pali około jednej paczki papierosów. Żyjemy w Polsce, więc nasz koszt przyjmijmy w złotówkach.

 

 

Już po 5 latach budżet gospodarstwa domowego byłych palaczy znacznie się rehabilituje umożliwiając chociażby zakup ziemi w spokojnej miejscowości. Co prawda, działki w takich miejscach często nie są uzbrojone i bardzo trudno oszacować koszty dostarczenia mediów. Pobierane za to opłaty różnią się w poszczególnych rejonach Polski oraz są zależne od odległości do najbliższych sieci oraz ich właściciela. W jednym miejscu trzeba przeznaczyć na to ok 5000zł, a w innym 50.000.

Nie wszyscy natomiast kupują działkę z zamiarem budowy domu. Może pełnić funkcje typowo wypoczynkowe, na wypad pod namiot i ognisko,  lub być miejscem przeznaczonym na własny ogród warzywny. I co najważniejsze, może być świetną lokatą finansową, bo jak wiemy, wartość ziemi stale rośnie.

 

Jeśli byli palacze decydują się na oszczędzanie w dłuższej perspektywie czasu z pewnością będą mogli sobie pozwolić na dużo więcej. W zasięgu  120.000zł są już siedliska z zabudowaniami gospodarczymi. Wystarczy 10 lat systematycznego odkładania pieniędzy, które wcześniej przeznaczane były na zakup papierosów, by można było kupić ziemię w malowniczych Sudetach. Nie brakuje ofert z widokiem na jezioro, czy działkę z własną linią brzegową. Zachęcam do samodzielnego przejrzenia ich, by zobaczyć na własne oczy to, co puszcza się z dymem.  

Z perspektywy 25 lat oszczędzania możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Kawalerka lub mniejsze, dwupokojowe mieszkanie w mieście wojewódzkim jest zawsze świetną inwestycją. Jeśli nie dzieci, które w przyszłości zechcą wyjechać na studia, możemy liczyć na dochody z wynajmu lokalu i zasilić domowy budżet.

Przestając  palić odzyskujesz nie tylko zdrowie i dobre samopoczucie. Odzyskujesz także realne pieniądze, które mogą spełnić Twoje marzenia. Niezależnie od tego, czy są to zagraniczne wakacje, czy zakup nieruchomości.

 

A teraz trochę o tym, jak szkodliwe jest bierne palenie.

 

Raczej wiemy, że dym papierosowy, nie rozpływa się w powietrzu. Razem z substancjami toksycznymi osadza się na dywanie, wżera w zasłony, łóżko czy kanapę.

Jaki więc wpływ na nasze zdrowie ma palenie papierosów w mieszkaniu?

Badacze odkryli, że w ¾ domów palaczy zagrożenie przez zawarte w kurzu substancje rakotwórcze przekraczają normy EPA (Environmental Protection Agency). Przekłada się to na realne zachorowania na raka.
 

Nic dziwnego, jeśli palacz oraz jego współlokatorzy, ani na chwilę nie odpoczywają od dymu. Palący na zewnątrz, mimo wszystko regeneruje się pomiędzy papierosami. Ma okazję pooddychać czystym powietrzem. Paląc w miejscu, w którym żyje, odbiera sobie tę szansę, przy okazji częstując innych.

 

wpływ palenia w mieszkaniu

 

Wraz ze świadomością o wpływie tytoniu oraz substancji smolistych, weszły w życie m.in. zakazy palenia w miejscach publicznych. Zostały np. określone odległości, które palący powinien zachować stojąc na przystanku autobusowym. Dlatego, że każdy palacz powinien wziąć odpowiedzialność nie tylko za zdrowie własne. Powinien pamiętać, że zapraszając kogoś do siebie, zmusza go do palenia razem z nim.

Jeśli palisz papierosy w mieszkaniu i właśnie sobie myślisz: „To niech nikt nie przychodzi, nie będę nikogo zapraszał”. Pomyśl jeszcze o jednym.

Co z Twoimi sąsiadami, którzy chcąc nie chcąc, wdychają dym z twojego papierosa za każdym razem, kiedy go palisz?

 

Sama żyłam w mieszkaniu, w którego przez wentylacje w łazience, każdego ranka czuć było papierosy. Prysznic nie daje poczucia świeżości, jeśli wciąż czujesz przykry zapach papierosów! Niekoniecznie przyjemny jest też ranek w łóżku, kiedy w powietrzu unosi się woń „tanich” papierosów sąsiada. Poza tym, warto popatrzeć na to z jeszcze innej perspektywy.

Przyszłego sprzedawcy mieszkania palacza.

Jeśli wchodząc do pomieszczenia z oknami, na „dzień dobry” wita nas wątpliwie przyjemny zapach, myślimy sobie, że coś jest nie do końca okej. Skoro nie dało się tego wywietrzyć przed prezentacją, być może w ogóle nie da się tego pozbyć? Usuwanie dokuczliwych zapachów nie mieści się zazwyczaj w wizji zakupu własnego mieszkania. W takiej sytuacji większość z nas, prawdopodobnie chciałaby wyjść i już nigdy nie wrócić.

 

Część ludzi w ogóle nie bierze pod uwagę, że kiedyś mogą znaleźć się w sytuacji, która zmusi ich do wynajęcia, lub sprzedaży ich nieruchomości. Wtedy pozostaje nic innego, jak tylko zatrudnienie do pomocy specjalistów, którzy pozbędą się tego cichego towarzysza lub zaproponowanie takiej ceny mieszkania, dzięki której oferta wyda się bardziej atrakcyjna.

 

Po prostu pomyśl o tym paląc kolejnego papierosa.

 

 

Autor: Karolina Wasilewska-Buraczyk


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Dziękujemy za bardzo dobrą uzyskaną cenę, sprawną organizację w tej dość trudnej międzynarodowej polsko-austriackiej kombinacji, za profesjonalność w tym znajomość angielskiego, szybkość w korespondencji, za znakomity język polski, co nie jest w obecnych czasach oczywistym, za kulturę osobistą jak bardzo ważną w wykonywanym przez Pana zawodzie i za po prostu ludzką życzliwość."

— Wolfgang H., Wiedeń