2016-05-19

Jak wybrać agenta nieruchomości? cz.1

Jak często kupujesz mieszkanie? O ile nie jesteś wytrawnym inwestorem na rynku nieruchomości, zwykle robisz to raz, może dwa, bardzo rzadko trzy razy w życiu. Nie może więc dziwić, że swoją wiedzę na temat rynku czerpiesz przede wszystkim z tekstów zawartych na stronach internetowych. Nawet gdyby dokonać solidnej lektury tekstów poradnikowych poświęconych zakupom na rynku nieruchomości, i tak w procesie poszukiwania oferty, a następnie w trakcie transakcji, możesz natknąć się na przeszkodę jaką będzie brak odpowiedniego doświadczenia i wsparcia. Wtedy właśnie może przydać Ci się pośrednik. Dobry, sprawdzony specjalista.
 

Sam czy z pośrednikiem?
 

Oczywiście to tylko jedno z szeregu pytań, na które należy odpowiedzieć na początkowym etapie poszukiwań, ale o tyle ważne, że warunkuje sposób poszukiwań i metody poruszania się po rynku nieruchomości. Jeżeli na spotkaniu towarzyskim, czy prelekcji wśród potencjalnych nabywców mieszkań ktokolwiek pyta mnie o powody, dla których miałby skorzystać z usług pośrednika, w mojej osobistej piramidzie atutów pierwsze miejsce zajmuje oszczędność czasu. Tak, właśnie oszczędność czasu. Wcale nie bezpieczeństwo, wcale nie doradztwo, czy kompleksowa obsługa. Zabiegani między pracą a obowiązkami domowymi, często nie jesteśmy w stanie skupić się, poświęcić odpowiednio wiele uwagi na monitorowanie aktualnych ofert na rynku. Wiele ciekawych propozycji przemija bezpowrotnie, bo nie starczyło nam czasu na dostrzeżenie oferty, obejrzenie jej, ocenienie, czy zainteresowanie czy właśnie ta opcją ma sens. Szukasz okazji, prawda? Takie istnieją, ale korzystają z nich ludzie, którzy stale, nieprzerwanie obserwują rynek nieruchomości i są w stanie z tysięcy ofert wybrać tę najlepszą. Mając pośrednika, dobrego agenta, powierzamy mu lwią część niewdzięcznej pracy związanej z przeczesywaniem niezliczonych zakamarków Internetu. Skuteczny doradca nie tylko zaoszczędzi Twój czas, ale w całym gąszczy ofert znajdzie te, które najpełniej spełniają Twoje oczekiwania. Jeżeli poszukiwałeś/-aś samodzielnie mieszkania wiesz dobrze, ile czasu trwa wertowanie stron z ofertami. Pamiętaj, że to dopiero początek procesu...
 

Superagenci są wśród nas
 

Jeżeli decydujesz się poszukać fachowego wsparcia przy znalezieniu upragnionego mieszkania, pojawia się kolejne pytanie – jak wybrać profesjonalistę? Niestety realia rynkowe wyglądają tak, że wybór pośrednika jest nieco przypadkowy. Znajdujesz ofertę, dzwonisz, umawiasz się z pierwszym lepszym pośrednikiem, podpisujesz umowę pośrednictwa, a następnie oglądacie wspólnie kolejne nieruchomości. No dobrze, możesz w ten sposób trafić na doświadczonego profesjonalistę, ale i na agenta, który stawia swoje pierwsze kroki na rynku nieruchomości. Oczywiście każdy musiał kiedyś zacząć i przygotowanie merytoryczne startujących na rynku pośredników może być imponujące, a doświadczony pośrednik może być równie dobrze zmanierowany i trudny we współpracy. Dlatego nie zdawajmy się tylko i wyłącznie na przypadek. Wiesz co jest najlepszym wykładnikiem jakości pośrednika? Rekomendacja. Zapytaj bliskich, znajomych, kolegów w pracy czy korzystali kiedykolwiek z usług pośrednika. Jeżeli byli z niego zadowoleni, warto pozyskać kontakt i porozmawiać o współpracy. Znam np. pośredników, którzy swój sukces zawodowy zbudowali na obsłudze tylko jednej grupy klientów, np. lekarzy, ekspatów, czy też pracowników wyższych uczelni. Popytaj, być może trafisz właśnie na takiego rekomendowanego superagenta. Znasz powiedzenie, że firmę tworzą ludzie? Dobrych pośredników spotkasz zarówno w dużych sieciowych firmach, ale i w mniejszych agencjach. Wielu dobrych agentów pracuje w ściśle określonej części miasta. Warto zapytać, czy specjalizują się w obszarze naszych poszukiwań. Osobiście trudno mi sobie wyobrazić pośrednika, który twierdzi, że świetnie porusza się na terenie całej metropolii, a w swoim portfolio ma mieszkania, magazyny i działki letniskowe. Oczywiście w mniejszych miastach pośrednicy zajmują się każdą sferą rynku, ale w dużych miastach liczy się specjalizacja. To ona pozwala na lepsze poruszanie się w specyfice danego rynku, a więc i większą przydatność dla klienta, który zwykle szuka mieszkań w dość ograniczonych zakresie terytorialnym. Przeczytaj drugą część poradnika.
 

Marcin Jańczuk

Foto: kaboompics.com


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Gratuluję tak wspaniałego, energicznego i zaangażowanego pracownika jak Pani Anna Chmielecka. Kupowałam zwykłą kawalerkę, a byłam obsłużona jakbym kupowała apartament za milion dolarów. To miłe, że są jeszcze firmy i ludzie, w których wyznacznikiem standardów świadczenia usług nie jest tylko zasobność portfela klienta, ale po prostu chęć pomocy i profesjonalne, indywidualne podejście."

— Aneta K., Legionowo