2016-07-14

Zakup mieszkania – 6 najgorszych porad

Zakup mieszkania - 6 najgorszych porad Każdy, kto podzieli się zamiarem zakupu nieruchomości z rodziną lub przyjaciółmi, może liczyć na pomoc w postaci porad. W końcu wielu z nas miało doświadczenia  z zakupem lub sprzedażą domu czy mieszkania. Oglądają też np. programy na DOMO + i znają opowieści znajomych. Wiemy, że ich intencje są dobre, jednak samo wyrażanie opinii  i chęć pomocy nie są równoznaczne z doświadczeniem i znajomością branży nieruchomości. Często mają z nią niewiele wspólnego. Serwis realtor.com przygotował zestawienie najgorszych wskazówek, dotyczących kupna nieruchomości . Zobaczcie opracowanie przygotowane przez Metrohouse: Zakup mieszkania – 6 najgorszych porad.
 

,,Wstrzymaj się z zakupem, ceny nieruchomości spadają”
 

Na pewno nie raz słyszałeś taką opinię. Nic bardziej mylnego. Przekładanie  zakupu mieszkania na ,,lepsze czasy” mija się z celem nie tylko dlatego, że potrzebujesz go już teraz. Doświadczenie pokazuje, że ceny nieruchomości, tak jak innych dóbr w perspektywie wieloletniej wzrastają. Dzieje się tak nie tylko ze względu na inflację. Nie da się wyprodukować większej ilości gruntów, niż istnieje w danej lokalizacji. To właśnie sprawia, że jest tak dobrą inwestycją.
 

,,Nie potrzebujesz agenta nieruchomości”
 

,,Co jest trudnego w znalezieniu nieruchomości i przeprowadzeniu transakcji? Dasz radę zrobić to na własną rękę i zaoszczędzisz pieniądze!” Tak mniej więcej brzmi kolejna zgubna rada, którą usłyszysz planując zakup nieruchomości. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć jedną rzecz – pośrednicy mają najlepszy przegląd rynku nieruchomości i dostęp do ofert dużo wcześniej, niż osoby spoza branży. Jest to szczególnie ważne ze względu na dynamikę rynku i fakt, że niektóre oferty zostają sprzedane w niedługim czasie po trafieniu do agencji. Pośrednik zadba również o bezpieczeństwo Twojej transakcji, a także pozwoli Ci na zaoszczędzenie czasu. Dodatkowym plusem jest to, że podczas wizyty w agencji nieruchomości możesz bezpłatnie skorzystać  z usługi profesjonalnego doradcy kredytowego, który przedstawi Ci najlepsze aktualne oferty kredytowe banków.
 

,,Zaproponuj sprzedawcy zaniżoną cenę”
 

W praktyce wprowadzenie tej wskazówki w życie bywa odebrane jako aroganckie i powoduje pogorszenie stosunków ze sprzedającym, a nawet jego rezygnację z transakcji. Właściciel sprawdza wartość rynkową nieruchomości na długo przed tym, zanim wystawi ją na sprzedaż i tego samego spodziewa się po oferentach. Dlatego warto być przygotowanym do negocjacji,  lecz w rozsądnych wymiarach. W przeciwnym wypadku nie będzie traktował nas jako klientów poważnie zainteresowanych ofertą.

,,Nigdy nie płać pełnej ceny za nieruchomość”

,,Nie bądź naiwny, właściciel na pewno zejdzie z ceny, jeśli go przetrzymasz” – taka zasada działa, ale nie na rynku nieruchomości. Cena nie powinna być dla nas kluczowym czynnikiem szczególnie w sytuacji, jeżeli bardzo zależy nam na danej nieruchomości. Może zdarzyć się, że znajdzie się osoba gotowa zapłacić za nią więcej, byleby tylko stać się jej nowym właścicielem. W luksusowych, pożądanych lokalizacjach, w których niewiele nieruchomości jest wystawionych na sprzedaż, ostatnie zdanie w kwestii ceny należy do sprzedającego.
 

,,Zmniejsz swoje oczekiwania, nie wybrzydzaj”
 

,,Na taką nieruchomość jest dużo chętnych, jak będziesz narzekać, to kupi ją ktoś inny” – rada wydaje się oczywista, jednak nie należy zapominać, że zakup nieruchomości zdarza się nam raz, maksymalnie dwa-trzy razy w życiu i jest to zakup na lata. Dlatego właśnie powinien być przemyślany i zaplanowany. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, wyjaśnij je, szczególnie jeśli przemilczenie pewnych kwestii może zagrozić Twojemu bezpieczeństwu. Poza tym pamiętaj – to Ty jesteś klientem, a nieruchomość, nawet najbardziej unikatowa – nie jest jedyną w mieście.
 

,,Po co Ci kolejni doradcy?”
 

Nieruchomość, która wygląda pięknie podczas prezentacji lub dnia otwartego może mieć wady, o jakich Ci się nie śniło. Mówimy tu zwłaszcza o domach, które mogą kryć wiele niespodzianek niewidocznych dla oka laika. Jeśli chcemy być ich świadomi, nie obejdzie się bez pomocy fachowca. W tym wypadku wydanie pieniędzy na inspekcję nieruchomości, którą jesteśmy gotowi kupić jest tak naprawdę oszczędnością. Prawdziwe koszty możemy ponieść dopiero wtedy,  kiedy zrezygnujemy z pomocy specjalisty od budowlanki– dużo większe, niż kwota przeznaczona na wynajęcie specjalisty.  


Marzena Piotrowska


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

Z wdzięcznością informuję Dyrekcję Metrohouse w Warszawie, że wyjątkowo dobrze układa się moja współpraca w sprawie sprzedaży i kupna mieszkania z Panią Bożeną Gwiazdowską – Waszym pośrednikiem. Jest to osoba niezwykle uczynna, życzliwa i kompetentna. Moja współpraca na zasadzie umowy otwartej trwa nadal. Dziękuję

— Irena, Warszawa