Fuzja Metrohouse i Partnerzy Nieruchomości

To jedyny do tej pory przykład konsolidacji na rynku obrotu nieruchomościami. Dzięki fuzji Metrohouse & Partnerzy S.A. stają się największym pośrednikiem nieruchomości w Polsce.

Metrohouse S.A. to sieciowa agencja nieruchomości działająca na rynku od 2006 r. Obecnie firma posiada 20 zespołów sprzedażowych w 18-stu lokalizacjach położonych m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Olsztynie. Z Metrohouse S.A. współpracuje ponad 250 doradców i brokerów, a jednym z akcjonariuszy firmy jest BZ WBK Inwestycje sp. z o.o. należąca do Grupy Banku Zachodniego WBK. Partnerzy Nieruchomości Sp. z o.o. to lider na pomorskim rynku pośrednictwa. Spółka posiada 10 oddziałów w Trójmieście i okolicach zatrudniając 100 agentów. Dodatkowo wydaje najpopularniejszy na Pomorzu dwutygodnik Giełda Nieruchomości Pomorze. Połączenie dwóch silnych graczy na rynku oznacza powstanie największej w Polsce agencji nieruchomości dysponującej grupą ponad 350-ciu doradców i brokerów w 30-stu zespołach sprzedażowych.

- Punktem, który pozwolił rozpocząć dyskusje na temat współpracy była koncepcja pobierania wynagrodzenia od jednej strony transakcji (akcje „Kupujący Nie Płaci Prowizji i „0% Prowizji – Rewolucja”). Nasze akcje dość przypadkowo zbiegły się w czasie i zbliżyły, doprowadzając do poważnych dyskusji na temat przyszłości rynku pośrednictwa. Podobny sposób percepcji zjawisk na rynku nieruchomości, wysoki stopień kreatywności w dotychczasowych działaniach oraz otwartość na nowe wyzwania sprawiły, że postanowiliśmy rozpocząć poważne rozmowy na temat ścisłej współpracy naszych spółek, mówi o genezie fuzji Michał Kosiedowski, prezes Partnerzy Nieruchomości sp. z o.o.

W środowisku pośredników nieruchomości to pierwszy przypadek fuzji. Dotychczasowe próby konsolidacji rodzimych agencji nieruchomości prowadziły do zrzeszania w grupach przedsiębiorców działających według podobnych standardów rynkowych, lecz nie prowadziło to do stworzenia jednego podmiotu gospodarczego.

- Połączeniem dwóch tak dużych agencji rozpoczynamy proces konsolidacji rynku obrotu nieruchomościami. Jestem przekonany, że będzie on przebiegał pod naszym przewodnictwem. Dotychczasowe rozdrobnienie agencji nieruchomości i brak motywacji do przeprowadzenia szeregu zmian w środowisku uniemożliwiały, wzorem zachodnich pośredników, stworzenie silnej grupy, komentuje fuzję Mariusz Kania, prezes zarządu Metrohouse.

Dotychczasowi akcjonariusze Metrohouse postrzegają połączenie spółek jako kolejny etap rozwoju rynku pośrednictwa. - Fuzja spółek Metrohouse i Partnerzy Nieruchomości jest początkiem konsolidacji rynku biur nieruchomości, bez której rynek pośrednictwa, wart ponad miliard złotych, nie może liczyć na zainteresowanie inwestorów. Rozwój Metrohouse i dynamiczne zwiększanie udziału spółki w rynku pokazuje, że nowoczesne formy działania w obrocie nieruchomościami, będące następstwem konsekwentnie realizowanego planu biznesowego, mogą wynieść firmę na pozycję lidera branży, mówi Anna Andrzejak, Dyrektor Departamentu Transakcji Kapitałowych BZ WBK SA, członek Rady Nadzorczej Metrohouse.

W myśl podpisanej umowy nowo utworzony podmiot przyjmie nazwę Metrohouse & Partnerzy S.A. Zapoczątkowany proces fuzji potrwa przynajmniej do połowy roku. Czas ten będzie przeznaczony na zmiany organizacyjne, ujednolicenie systemu obsługi zleceń oraz systemu informatycznego. Jeszcze w tym roku spółka zamierza otworzyć nowe oddziały w kilku największych miastach Polski. W procesie ekspansji przewidywane są przejęcia już istniejących biur nieruchomości. Docelowo spółka w ciągu najbliższych 2-3 lat planuje wejście się na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

03.03.2010 r.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

„Serdeczne podziękowania dla Pana Pawła Filipińskiego za perfekcyjną obsługę pośredniczenia w sprzedaży mojego mieszkania w Tomaszowie Mazowieckim. Profesjonalne podejście do rozmowy na poziomie, wyczuwalne zaangażowanie - wszystko to sprawiło, że czułam całym sercem, że w dobre ręce trafiła moja oferta sprzedaży. Wszystkiego dobrego i samych sukcesów życzy zadowolona klientka"

— Ewa W., Tomaszów Mazowieck