2010-06-09

Gdańsk: niepopularna Orunia Dolna

Agenci nieruchomości trójmiejskich oddziałów firm Partnerzy Nieruchomości i Metrohouse wytypowali kilka dzielnic, które cieszą się najmniejszym zainteresowaniem przez potencjalnych nabywców mieszkań. Prezentowane wyniki odzwierciedlają opinię osób poszukujących lokali w Gdańsku, ale także są w dużej mierze odbiciem stereotypów na temat poszczególnych dzielnic i osiedli. Wyniki głosowania pokazują, że jako najmniej pożądane przez klientów jawią się cztery lokalizacje: Orunia Dolna, Nowy Port, Letnica i Dolne Miasto.

Ranking najmniej pożądanych do zamieszkania gdańskich lokalizacji otwiera Orunia Dolna (65 proc. wskazań). Agenci Partnerzy Nieruchomości i Metrohouse jako główne powody braku zainteresowania klientów wymieniali niski poziom bezpieczeństwa w okolicy i starą, zaniedbaną zabudowę, która odstrasza od zakupów. Orunia Dolna jest doskonałym przykładem osiedla, które od lat zmaga się ze stereotypami. Nawet zapewnienia policji o spadku liczby przestępstw nie są w stanie zmienić obiegowej opinii o tych rejonach.     

61 procent ankietowanych agentów wskazało Nowy Port, jako miejsce, które jest rzadko wybierane przez potencjalnych nabywców mieszkań. Zainteresowanie osiedlem mogą wzmagać zachęcające do zakupu ceny mieszkań, jednakże klienci zwracają uwagę, że Nowy Port to dzielnica ponura,  wymagająca dużych nakładów inwestycyjnych, z licznymi budynkami w złym stanie technicznym. Nie bez znaczenia są także utrwalone opinie o niskim stanie bezpieczeństwa. Wśród nabywców mieszkań w Nowym Porcie przewagę stanowią osoby, które wywodzą się właśnie z Nowego Portu. Chęć do inwestowania w zakup mieszkania w tej dzielnicy może być dobrym przykładem dla osób, które swoją opinię o lokalizacji opierają tylko na zasłyszanych historiach.

Sąsiadująca z Nowym Portem Letnica uzyskała w ankiecie identyczny wynik (61 proc. wskazań). Jest to z jednej strony efekt niewielkiej liczby ofert pojawiających się w tym rejonie, ale przede wszystkim wpływ na taki wynik ma obecny wizerunek Letnicy. Obecność ogródków działkowych i budynków przemysłowo-magazynowych sprawia, że dzielnica nie jest postrzegana przez pryzmat budownictwa wielorodzinnego. Nieznajomość Letnicy oraz zła sława tego miejsca, wymieniane często przez osoby poszukujące mieszkań, już wkrótce mogą być rzadko używanymi argumentami. Obecność stadionu może zintensyfikować działania inwestorów, którzy mają szansę zmienić istniejące stereotypy. Dobra lokalizacja, bliskość do morza i centrum oraz mnóstwo terenów zielonych to atuty, które można wykorzystać w najbliższych latach.

Dolne Miasto również charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem odrzuceń - zostało wymienione przez 60 proc. ankietowanych. Po raz kolejny od zakupów w tej części miasta odstrasza stara i zaniedbana zabudowa, industrialny charakter okolic oraz obawa o bezpieczeństwo. Dodatkowo minusem lokalizacji są uciążliwe korki na ulicach.

Na kolejnych miejscach wymienianych przez agentów znalazły się Szadółki, Przeróbka i Stogi.

Po przeciwnej stronie rankingu znalazły się lokalizacje, które ani razu nie zostały wymienione jako te, które są odrzucane przez kupujących. Na tej liście znalazły się: Jelitkowo, Morena, Niedźwiednik, Osowa, Przymorze, Siedlce, Starówka, Wzgórze Mickiewicza, Zaspa i Żabianka. W tych miejscach niewątpliwie chcemy mieszkać.
Najczęściej odrzucane lokalizacje w Gdańsku


LokalizacjaProcent wskazań agentów Partnerzy Nieruchomości i Metrohouse*Orunia Dolna65 proc.Nowy Port61 proc.Letnica61 proc.Dolne Miasto60 proc.*Ankietowani doradcy mogli wskazać dowolną liczbę lokalizacji
Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Dziękujemy za bardzo dobrą uzyskaną cenę, sprawną organizację w tej dość trudnej międzynarodowej polsko-austriackiej kombinacji, za profesjonalność w tym znajomość angielskiego, szybkość w korespondencji, za znakomity język polski, co nie jest w obecnych czasach oczywistym, za kulturę osobistą jak bardzo ważną w wykonywanym przez Pana zawodzie i za po prostu ludzką życzliwość."

— Wolfgang H., Wiedeń