Jakie mieszkania kupują Polacy?

 

W Warszawie na rynku wtórnym nie znajdziemy mieszkań poniżej 5000 zł za m kw. W koszyku pozostałych największych miast, takich transakcji jest 16 proc. Parametry nabywanych mieszkań przeanalizowała agencja Metrohouse.
 

Najczęściej nabywane są mieszkania 35-50 metrowe
 

Jak wskazuje raport Barometr Metrohouse i Gold Finance w Warszawie największym powodzeniem cieszyły się mieszkania o powierzchni 35-50 m kw. Zakup mieszkań o tej powierzchni stanowił aż 38 proc. wszystkich transakcji. Duże zainteresowanie w III kwartale 2019 r. w stolicy miały mieszkania o powierzchni 50-65 m kw. W innych wielkich miastach Polski było podobnie. Transakcje mieszkań o powierzchni 35-50 m kw. stanowiły 34 proc., a tych o metrażu 50-65 m kw. – 27 proc. Zarówno w Warszawie jak i pozostałych miastach bardzo rzadko sprzedają się mieszkania o powierzchni powyżej 120 m kw. Transakcje dotyczące tych metraży stanowią 1 proc. 17 proc. wszystkich transakcji tak samo w stolicy jak i pozostałych miastach stanowił zakup mieszkań od 65 do 80 m kw.
 

W Warszawie mieszkania poniżej 5 tys. za  kw.  odeszły do lamusa
 

Parametr który najbardziej odróżnia stolicę od reszty miast to ilość mieszkań kupowanych poniżej 5 tys. za m kw. Według Barometru Metrohouse i Gold Finance w III kwartale 2019 r. w Warszawie nie zdarzały się transakcje z rynku wtórnego poniżej 5 tys. zł za m kw., Co ciekawe, zakup mieszkań w cenie od 5 do  6 tys. PLN za m kw. w Warszawie stanowił tylko 1 proc.  Dla porównania w pozostałych badanych największych miastach transakcje dotyczące mieszkań poniżej 5 tys. zł za m kw. stanowiły 16 proc., a od 5 do  6 tys. zł za m kw. – 10%. W Warszawie najczęściej kupowane są mieszkania, gdzie cena za metr kwadratowy to 9-10 tys. zł, zaś w pozostałych miastach 7-8 tys. zł. Analogicznie rozbieżności w zakupie pomiędzy stolicą Polski, a pozostałymi miastami widać, jeśli za badany czynnik obierzemy cenę całkowitą mieszkania. W Warszawie transakcje dotyczące mieszkań za cenę do 300 000 zł w III kwartale 2019 r. stanowiły 3 proc, gdzie w innych miastach 32 proc.
 

Drastyczny spadek dostępności mieszkań w cenie 6 -7 tys. zł za m2
 

Porównując III kwartał 2019 r. do analogicznego kwartału poprzedniego roku, największą zauważalną zmianą jest  znaczny spadek mieszkań kupowanych w cenie od 6 0000 do 7 000 PLN za m kw. W 2018 r. w Warszawie transakcje takich mieszkań stanowiły 19 proc., natomiast w 2019 r. tylko 8 proc. Podobna sytuacja miała miejsce w pozostałych badanych miastach, gdzie zakup mieszkań w tej cenie spadł o 13 proc. W porównaniu do roku poprzedniego w Warszawie zmalała ilość mieszkań kupowanych w cenie do 500 tys. zł, natomiast wzrosła tych kupowanych od 500 do 700 tys. zł. W pozostałych miastach wzrósł zakup mieszkań do 300 000 PLN, natomiast zmalał tych od 300 do 500 tys. zł. Jeśli chodzi o powierzchnię zakupywanych mieszkań nie są zauważalne większe zmiany w porównaniu do roku poprzedniego.

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

Dnia 16.05.2017r sfinalizowałam zakup mieszkania za pośrednictwem Pana Dawida Grodzickiego. Postanowiłam wyrazić swoją opinię na temat otrzymanego przed Pana Dawida wsparcia podczas całego procesu sprzedażowego pisemnie, gdyż postawa jaką zaprezentował ww. doradca zasługuje na szczególne uznanie i wdzięczność. Pragnę serdecznie podziękować Panu Dawidowi za jego rzetelność i fachowość.

— Anna T., Warszawa