Mieszkania w kamienicach nadal popularne

Świetny produkt dla inwestora

 

Według Bartosza Gościmskiego, agenta z warszawskiego oddziału Metrohouse, klientów poszukujących mieszkań w kamienicach można podzielić na dwie grupy:  - Pierwsza to osoby urodzone w stolicy. Poszukują oni mieszkań w "przedwojennych" kamienicach, zadbanych, odrestaurowanych, z wymienionymi instalacjami, najlepiej z windą. Często oczekują, aby mieszkania te były wykończone w wysokim standardzie. Drugi rodzaj klientów, z którymi pracuję to inwestorzy. W tym przypadku liczy się dobry stan techniczny kamienicy. Jeżeli chodzi o samo mieszkanie, to im niższy standard, tym lepiej. Wszystko jest kwestią ceny. „Inwestorzy” wiedzą, że przy dobrym zakupie mieszkanie można sprzedać ze sporym zyskiem, kiedy już przeprowadzimy tam gruntowny remont.

 

 

Podobny podział klientów zainteresowanych kamienicami widoczny jest w Trójmieście. Cześć klientów kupuje mieszkania w kamienicach na własne potrzeby, choć w odróżnieniu np. od stołecznego rynku lokale do remontu są także mile widziane. Druga grupa to osoby zajmujące się profesjonalnie zarabianiem na nieruchomościach. – W Trójmieście działa liczna grupa osób zajmujących się tzw. flippingiem, czyli kupowaniem mieszkań w bardzo słabym stanie, remontowaniem ich i podwyższaniem ich standardu, często porównywalnego do tego, jaki prezentują apartamenty. Mieszkania te później są sprzedawane na rynku z dużym zyskiem – tłumaczy Patryk Szczodrowski z gdańskiego oddziału Metrohouse.

 

Szukamy mieszkań „z klimatem”
- Klienci kamienic cenią sobie fakt, iż są to z reguły mieszkania dobrze rozplanowane,  bardzo wysokie (często ponad 3 m wysokości) i doskonale doświetlone przez obecność dużych okien.  Często posiadają one zabytkowe pozostałości – takie, jak np. przedwojenny drewniany parkiet, sztukateria na suficie i ścianach, no i oczywiście najbardziej poszukiwany - kaflowy piec, tłumaczy Agnieszka Żemaitis, dyrektor jednego z warszawskich biur Metrohouse.  – Na pytanie o to, dlaczego wybierają kamienice, zgodnie odpowiadają, że szukają ,,mieszkania z niepowtarzalnym  klimatem", dodaje pośredniczka. Niewątpliwym atutem mieszkania w kamienicy jest poczucie wyjątkowości, na które składa się chociażby kameralność budynku i często sąsiedztwo "z wyższej półki".  


Podobne zalety wymienia Magdalena Baranowska z oddziału Metrohouse w Krakowie: -Poza lokalizacją dużą rolę odgrywa przestrzeń. Mieszkania są wysokie, 3,20-3,30 m wysokości, a pokoje przestronne. Duże znaczenie dla klientów ma również unikalny charakter starej zabudowy i jej historia.


Często wybór kamienicy to kwestia niższej ceny. Tak jest w wielu polskich miastach, gdzie segment kamienic gwarantuje niższe ceny. – Dodatkową zaletą jest brak opłat w przypadku budynku bezczynszowego. Żyrardów nie jest dużym miastem, a kamienice znajdują się w okolicach centrum, jest to dodatkowy atut. – tłumaczy Anna Chodkowska-Seredziuk z oddziału Metrohouse w Żyrardowie. Atut lokalizacji podkreśla też warszawski pośrednik Metrohouse, Adam Pszczółkowski: - Kamienice najczęściej położone są w szeroko pojętym centrum miasta. Towarzyszy im zarówno dobra komunikacja, jak i bardzo dobrze rozwinięta sieć handlu i usług w bezpośrednim sąsiedztwie. Pobliskie parki, zieleńce, starodrzew to kolejni towarzysze kamienic. Wszystko to sprawia, że kamienice świetnie nadają się pod wynajem krótkoterminowy.


Jakie są ceny mieszkań w kamienicach?
Oczywiście ceny mieszkań w kamienicach są ściśle skorelowane z lokalnym rynkiem mieszkaniowym. W Warszawie za m kw. zapłacimy od 7000 zł w rejonach pobliskich  Centrum, nawet do 18 000 zł w obrębie Starego Miasta, w wyremontowanych kamienicach. – wyznaje Agnieszka Żemaitis. Nierzadko zdarzają się lokale w cenie ponad 20 000 zł za m kw.


Ceny mieszkań w kamienicach w Trójmieście wahają się, w zależności od lokalizacji i wielkości mieszkania od 3.700 za m kw. do nawet 16.000 zł w centrum Gdańskiej Starówki, mówi Patryk Szczodrowski. Natomiast w Żyrardowie mieszkanie w kamienicy kupimy już od 2000 zł za m kw. Podobne ceny można spotkać w Łodzi.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Gratuluję tak wspaniałego, energicznego i zaangażowanego pracownika jak Pani Anna Chmielecka. Kupowałam zwykłą kawalerkę, a byłam obsłużona jakbym kupowała apartament za milion dolarów. To miłe, że są jeszcze firmy i ludzie, w których wyznacznikiem standardów świadczenia usług nie jest tylko zasobność portfela klienta, ale po prostu chęć pomocy i profesjonalne, indywidualne podejście."

— Aneta K., Legionowo