Najbardziej sprzedażowy okres w roku

Zbadaliśmy cykliczność sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. W tym celu przeanalizowano kilka tysięcy transakcji przeprowadzonych przez klientów Metrohouse w ponad 100 miastach w Polsce. Tym razem największą aktywność nabywców zaobserwowano w kwietniu, kiedy to przeprowadzono co 10-tą transakcję. Nie potwierdziła się prawidłowość, która była obserwowana w kilku poprzednich latach. To pierwsza połowa roku obfitowała w większą liczbę transakcji. Sporo w tym zasługi całkiem dobrego stycznia, który z reguły należy do okresu gorszej sprzedaży.

Na wynik drugiej połowy roku duży wpływ miała słabsza niż zwykle aktywność kupujących w końcówce roku. – Nie sprawdziły się zatem scenariusze o zwiększonym zainteresowaniu zakupem wśród osób, które liczyły na skorzystanie z niższego wkładu własnego do kredytu, mówi Mariusz Kania, prezes Metrohouse S.A. Wprawdzie zwiększony ruch odnotowaliśmy w okresie około świątecznym, ale zainteresowanie zamknięciem transakcji w tym czasie nie było dla większości klientów priorytetem. Obserwujemy, że do zakupów mieszkaniowych przystępujemy coraz częściej zaopatrzeni we własne oszczędności, dlatego kolejna odsłona Rekomendacji S nie działała mobilizująco na większość nabywców. Prezes Metrohouse powodów rynkowego spokoju upatruje także w dużej konkurencyjności rynku. – Młode osoby nabywające swoje pierwsze mieszkanie mają nadal do dyspozycji dobrodziejstwa płynące z dostępu do programu Mieszkanie dla Młodych. Dlatego obawy o zwiększony próg wejścia na rynek wskutek podniesienia poziomu obligatoryjnego wkładu własnego do 10 proc. nie spowodowały przyspieszenia decyzji o zakupie.

W 2014 r. pośrednicy nie zanotowali zwiększonego ruchu w okresie wakacyjnym. W lipcu i sierpniu miało miejsce 16 proc. transakcji podczas, kiedy zdarzały się lata gdy odsetek ten dochodził do 20 proc. Co ciekawe, w przypadku sprzedaży domów okres wakacyjny był czasem najmniejszej liczby transakcji. Najwięcej domów zmieniło właściciela w kwietniu i październiku.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pragnę ze swojej strony podziękować za znalezienie klienta na wynajem mojego mieszkania. Pan Mirosław Koński będzie przeze mnie szczególnie dobrze zapamiętany, bo rzadko spotyka się w dzisiejszych czasach osobę, która nie dość, że zawsze jest dobrze do swojej roli przygotowana, to cechuje się wysoką kulturą osobistą, rzetelnością i dbałością o interesy swojego klienta."

— Sandra S., Marki