2011-04-06

Raport: Polski Rynek Mieszkaniowy - IV 2011


CENY TRANSAKCYJNE

Porównanie cen ofertowych i transakcyjnychŹródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Obliczenia na podstawie transakcji dokonanych przez Metrohouse & Partnerzy i transakcji realizowanych przez klientów doradców firmy Expander. Analizowany okres I 2011-III 2011.


Analizując transakcje w głównych polskich miastach nadal nie widać jednolitego trendu cenowego. W przypadku trzech miast odnotowaliśmy spadki cen transakcyjnych (Wrocław, Kraków, Łódź), natomiast w czterech przypadkach wzrosty (Warszawa, Poznań, Gdańsk, Gdynia). Po raz kolejny mamy do czynienia z dość znacznymi spadkami w Krakowie. Analizowane dane pokazują spadek o 4,2 proc. w stosunku do danych analizowanych przed miesiącem, kiedy obniżka cen wyniosła 3,2 proc. W Warszawie i Poznaniu już kolejny raz obserwujemy wzrost ceny transakcyjnej – obecnie odpowiednio o 1,4 i 2,8 proc.

W Gdyni utrzymuje się znaczna różnica pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną – jest to 14,3 proc. Najmniejsze dysproporcje pomiędzy tymi wartościami odnotowujemy tradycyjnie w Łodzi. Tam różnica pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną m kw. to 176 zł, czyli 4,1 proc. Nieco mniejsze niż przed miesiącem różnice dotyczą też Warszawy i Poznania: 5,5 proc.

We wszystkich analizowanych miastach średni metraż sprzedawanego mieszkania przekroczył 50 m kw. Tym razem największy metraż mieszkania zaobserwowaliśmy w Gdyni, gdzie wynosił 56,6 m kw. To o ponad 6 m kw. więcej niż w Łodzi.

Biorąc pod uwagę limity cenowe pierwszego kwartału dla programu Rodzina na Swoim obserwujemy ogromny udział mieszkań kwalifikujących się do programu dopłat w ogólnej liczbie transakcji. W takich miastach jak Łódź (96 proc.), Poznań (93 proc.), czy Gdańsk (87 proc.) lokale o parametrach pozwalających na dopłaty są siłą napędową obrotu na rynku wtórnym. Wśród analizowanych miast najniższy odsetek transakcji dotyczył Krakowa – „jedynie” 62 proc.
Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Obliczenia na podstawie transakcji dokonanych przez Metrohouse & Partnerzy i transakcji realizowanych przez klientów doradców firmy Expander. Analizowany okres I 2011-III 2011.Cały raport Polski Rynek Nieruchomości - Kwiecień 2011 można pobrać klikając tu

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pan Maciej Kończak stanął na wysokości zadania wykazując się najwyższą kulturą w podejściu do klienta, ogromnym doświadczeniem i dużą wiedzą merytoryczną. Pan Maciej jest osobą bardzo cierpliwą i sumienną, która wnikliwie wsłuchuje się w potrzeby i oczekiwania klienta. Jednocześnie bardzo twórczo podchodzi do tematu, dzięki czemu w krótkim czasie pomógł nam znaleźć idealne mieszkanie."

— Michał C., Warszawa