Warszawa: 2010 r. był czasem stabilizacji

Wstępne statystyki tegorocznych transakcji przeprowadzonych przez naszych doradców w Warszawie wskazują, że na początku roku nie pomyliliśmy się prognozując wzmożone zainteresowanie  lokalami w nowym budownictwie z segmentu powierzchniowego 45-55 m kw. Średnia powierzchnia nabywanego w Warszawie mieszkania wyniosła 54 m kw. i jest to metraż identyczny jak w 2009 r.

Nieznacznie jednak wzrosła kwota wydawana na mieszkanie – 431 tys. zł. (o 8 tys. zł więcej niż w 2009 r.). Jest to jednak wynik większego udziału w transakcjach mieszkań najnowszych: prawie 20 proc. transakcji przeprowadzono w grupie mieszkań wybudowanych po 2005 r., gdzie średnia cena m kw. wyniosła 8500 zł. Dla porównania w transakcjach w budynkach z wielkiej płyty średnia cena m kw. była o 1400 zł niższa. Tak jak w ostatnich latach najpopularniejsze były mieszkania dwupokojowe (44 proc. transakcji), a transakcje sprzedaży mieszkań o powierzchniach większych niż 80 m kw. stanowiły 10 proc. obrotu.

Popyt na rynku wtórnym w końcówce roku utrzymywał się na stosunkowo wysokim poziomie dzięki informacjom o zmianach w Rodzinie na swoim. Podobnie może być w pierwszym kwartale 2011 r. Może to być ostatnia szansa, aby nabyć używane mieszkanie z pomocą rządowych dopłat. Cała branża z niecierpliwością oczekuje wpływu zmian w programie dopłat na sytuację na rynku wtórnym mieszkań. Potencjał rynku mieszkań używanych, nawet pomimo wyłączenia z programu RnS, będzie nadal dużą przeciwwagą dla rynku pierwotnego.

Nowy Rok nie przyniesie też znaczących zmian na rynku pierwotnym. Podwyżka stawki podatku VAT, często wykorzystywana w działaniach marketingowych deweloperów, będzie mieć marginalne znaczenie dla kształtowania się cen nowych mieszkań.


Metrohouse & Partnerzy S.A.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Współpraca z Panem Marcinem to najlepsze co mogło mnie spotkać. Z czystym sercem polecam wszystkim."

— Piotr B, Wrocław