2011-05-18

Wtórny rynek mieszkań we Wrocławiu


Pod względem rodzaju nabywanych mieszkań wrocławski rynek mieszkaniowy nie różni się w dużym stopniu od pozostałych miast. Od początku roku największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe. Na drugim miejscu pod względem popularności plasują się mieszkania trzypokojowe (zazwyczaj do 70 m kw.). Kawalerki nie są przedmiotem szczególnego zainteresowani ze strony klientów. Średni w ostatnich miesiącach metraż sprzedawanego mieszkania nieznacznie przekracza 50 m kw.

W przypadku transakcji sprzedaży mieszkań dwupokojowych średnia odnotowana przez nas cena transakcyjna wynosi 6.180 zł. Najwięcej transakcji tego rodzaju mieszkań obserwujemy w zakresie cenowym od 250.000 do 300.000 zł i w widełkach powierzchniowych 38-47 m kw. Najpopularniejszym metrażem w przypadku mieszkań trzypokojowych jest 60-70 m kw. Ceny transakcyjne mieszkań trzypokojowych wynoszą we Wrocławiu od 350.000 do 420.000 zł. przy średniej cenie za m kw. 6060 zł. Sprzedawane przez naszą agencję w tym roku kawalerki mieściły się w przedziale 27-33 m kw., a ceny transakcyjne całego mieszkania - od 165.000 do 200.000 zł przy średniej cenie m kw. 6450 zł.

Generalnie klienci poszukują głównie mieszkań nie przekraczających kwoty 6500 zł za m kw. Jest to uwarunkowane możliwością dopłaty do kredytu w ramach programu Rodzina na Swoim. W związku z pojawiającymi się informacjami o wycofaniu dopłat z rynku wtórnego w I kw. br. znacząco wzrosło zainteresowanie zakupem mieszkań dających prawo do dopłat.

Najwięcej osób pragnie sfinansować zakup mieszkania przy pomocy kredytu hipotecznego na 100 proc. wartości zakupu. Z naszych obserwacji wynika, że jedynie 20 proc. wrocławskich klientów posiada  wkład własny do 10 proc. ceny nabywanego mieszkania. Odsetek osób, które dysponują 20-procentowym wkładem własnym do kredytu można ocenić na zaledwie 10 proc.  

Marcin Kubiak, dyrektor oddziału Metrohouse & Partnerzy S.A. we Wrocławiu
Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Pani Aneta jest niezwykle profesjonalną, ale zarazem ciepłą osobą, nie mogłabym trafić na lepszego agenta. Angażuje się mocno i bardzo trafnie doradza, w moim przypadku zakup tzw. "dziury w ziemi" przerażał, ale dzięki Pani Anecie cały proces był dużo sprawniejszy i byłam spokojna o wszystkie elementy"

— Marta W, Kraków