2021-10-18

Wyższe stopy i co dalej?

 

Wywiad z Patrykiem Nowakiem, dyrektorem regionalnym w Gold Finance.

 

wyższe stopy kredytowe

 

W jaki sposób podwyżka stóp procentowych może wpłynąć na rynek mieszkaniowy?

 

Patryk Nowak, dyrektor regionalny Gold Finance: Niskie stopy procentowe zawsze zniechęcają do inwestowania w lokaty bankowe, a zachęcają do szukania innych inwestycji w tym na rynku mieszkaniowym. Wtedy nawet kilkuprocentowe zyski z inwestycji wydają się być wysoce atrakcyjne. Podwyżka stóp procentowych może zapoczątkować koniec wzmożonych spekulacji na rynku nieruchomości. Daje ona istotny sygnał inwestorom, że czas przygotować się na kolejne podwyżki. Obecnie daleko nam do wysokości stóp procentowych sprzed pandemii, które kształtowały się na poziomie 1,5%, ale może ostudzić zapały kupujących. Kluczowe zatem pozostaje pytanie czy będzie to jednorazowa podwyżka czy też początek trendu. Myślę, że jest to pytanie które postawi sobie wielu inwestorów, a co za tym idzie mogą wstrzymać się z kolejnymi inwestycjami.

 

Czy decyzja Rady Polityki Pieniężnej spowoduje zatem, że inwestorzy będą wycofywać się z rynku nieruchomości?

 

Patryk Nowak: Zmiana o 0,4 pkt procentowego jest na tyle niewielka, że nie przełoży się w znaczący sposób na „odpływ” inwestorów z rynku. Zakładając wzrost oprocentowania lokat z obecnych 0,1-0,2% do 0,4-0,5% możemy założyć, iż w dłuższej perspektywie wzrost ten jest daleki od poziomu uznawanego za atrakcyjny. Ponadto obecna nadpłynność banków (posiadają zbyt dużo gotówki) będzie ten proces dodatkowo spowalniać. Obecnie znaczącą część inwestorów stanowią również osoby, instytucje, bądź nawet fundusze inwestycyjne lokujące w ten sposób swój kapitał. Co za tym idzie – są to jednostki nie potrzebujące kredytu hipotecznego. O ile nie będzie to tylko początek cyklu podwyżek stóp procentowych to nie spodziewałbym się znaczącego odpływu inwestorów. Większe znaczenie będą mieć stale rosnące ceny nieruchomości skutkujące malejącym zwrotem z inwestycji.

 

inwestycja w nieruchomosci

 

Do tej pory atrakcyjność inwestowania na rynku nieruchomości opierała się na tym, że kwota możliwa do osiągnięcia w ramach czynszu za wynajem była wyższa niż rata kredytu? Jak to się zmieni po podwyżce stóp procentowych?

 

Patryk Nowak: Każde mieszkanie jest na swój sposób „wyjątkowe”. Tak jak nie można powiedzieć, że inwestowanie w akcje to zawsze opłacalne rozwiązanie, tak samo nie można powiedzieć, że inwestowanie w nieruchomości jest zawsze rentownym przedsięwzięciem. Wszystko zależy od tego kiedy, gdzie i za jaką cenę daną nieruchomość się zakupi. Jeśli kupimy nieruchomość w dobrej lokalizacji i w dobrej cenie to oczywiście, że tak. Natomiast jeśli źle przeanalizujemy zakup i przepłacimy, to inwestycja nie przyniesie spodziewanych zysków.
 

Zarówno ceny najmu jak i zakupu różnią się pomiędzy miastami jak i poszczególnymi dzielnicami. Trudno więc jednoznacznie określić opłacalność wszelkich inwestycji tego rodzaju.

Jednakowoż możemy opierać się na średnich cenach najmu i rat kredytów, tak aby zobrazować sytuację. Poniżej pozwolę sobie zaprezentować sobie to na przykładzie 5 największych miast przy założeniu średniego oprocentowania w chwili obecnej na poziomie 2,85%, średnich cen mieszkań z rynku wtórnego (na podstawie raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance II kw. 2021 r.) o powierzchni ok. 55 m kw. i średnich notowanych cen ofertowych najmu dla takich lokali.

 

wyższe stopy kredytowe

 

Porównanie rat kredytu przy założeniu wzrostu średniego oprocentowania do poziomu 3,25% przy zachowaniu bieżącej średniej ceny za najem.

 

 

wyższe stopy kredytowe

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"W ocenie 1 do 5 gwiazdek ja daję 6 Pani Ani za jej pracę. Profesjonalna, uważna, bardzo przyjacielska i pomocna w każdej sprawie. Takich pracowników życzę każdej agencji nieruchomości."

— Alicja K., Szczecinek