2016-07-29

Błędy popełniane przy zakupie mieszkania

Dla wielu potencjalnych nabywców proces zakupu staje się drogą przez mękę, ponieważ przystępują do zakupu bez podstawowej wiedzy o sytuacji na rynku. W efekcie zdarza się, że płacą zbyt wiele za nieruchomość, którą kupują, tracą marzenie o nowym mieszkaniu na rzecz innego kupującego lub, co najgorsze, kupują nie taki dom/mieszkanie o jakim marzyli. Poniżej publikujemy 6 błędów, które pojawiają się najcześciej w procesie zakupu mieszkania.

 

 1Podbijanie ceny w ciemno

Jaką cenę powinieneś zaoferować, kiedy kupujesz nieruchomość? Czy cena żądana przez sprzedającego nie jest zbyt wysoka? Jeśli nie posiadasz informacji o tym, jak kształtują się ceny w okolicy, w której chcesz nabyć nieruchomość trudno będzie Ci określić, czy oferta sprzedającego jest właściwa. Bez tej wiedzy może się zdarzyć, że sprzedający skorzysta z sytuacji, że kilku kupujących będzie zainteresowanych jego nieruchomością i wtedy będzie podbijał cenę kosztem kupujących. W rzeczywistości zapłacisz za nieruchomość o wiele więcej niż jest ona warta.

 

 2Niewłaściwe sprecyzowanie przedmiotu zakupu

 

Jakiej nieruchomości szukasz? Niby proste pytanie, ale odpowiedź może być skomplikowana. Musisz dokładnie wiedzieć czego szukasz. Jeśli chcesz kupić mieszkanie musisz sprecyzować jaki powinno mieć metraż, ile pokoi, w jakiej okolicy powinno być położone. Bądź konsekwentny w swoich postanowieniach, nie kupuj mieszkania zbyt małego ani zbyt dużego, szukaj dokładnie tego czego chcesz. Wiele razy zdarza się, że kupujący nabywają mieszkanie nie w tej okolicy, w której chcieli lub okazuje się że mieszkanie ma o jeden pokój za mało. Żałują swojego zakupu, muszą proces poszukiwania nieruchomości przejść jeszcze raz, aby znaleźć to wymarzone lokum.

 

3Brak zainteresowania stanem prawnym

 

Upewnij się na początku negocjacji, że nieruchomość, którą chcesz kupić ma uregulowany stan prawny. Ostatnią rzeczą o jaką kupujący pytają podczas negocjacji to czy są jakieś obciążenia podatkowe na nieruchomości, nieujawnieni dodatkowi właściciele, służebności, lub tym podobne. Zainteresowanie nieruchomością rozpoczynaj zawsze od weryfikacji dostępnej dokumentacji prawnej.

 

4Niedokładne oględziny

 

To prawda, że kupując samochód więcej czasu poświęcamy na sprawdzenie jego stanu technicznego niż przy zakupie nieruchomości. Zdarza się, że właściciele domu lub mieszkania próbują ukryć różnego rodzaju wady, które mają przełożenie na cenę lub atrakcyjność zakupu. Zadawaj pytania, poświęć czas na szczegółowe oględziny lokalu, zadzwoń do zarządcy budynku, sprawdź dokładnie okolicę. Bądź pewny, że dobrze inwestujesz swoje pieniądze.

 

5Brak wyliczonej zdolności kredytowej

 

Obliczenie zdolności kredytowej nie wymaga zbyt wielu formalności. Wystarczy jedno spotanie z doradcą kredytowym Metrofinance. Na nim dowiesz się, do jakiej maksymalnej kwoty możesz poszukiwać nieruchomości. Bez tej wiedzy może okazać się, że zaangażujesz się mocno w zakup mieszkania, które jest zupełnie poza Twoim zasięgiem. Stracisz swój czas i energię do dalszych poszukiwań.

 

6Dodatkowe koszty transakcji

 

Upewnij się, że zidentyfikowałeś i sprawdziłeś wszystkie koszty towrzyszące transakcji. Kiedy transakcja zakupu nieruchomości dobiega końca trzeba uiścić różnego rodzaju opłaty: notarialne, skarbowe, sądowe. Sprawdź te opłaty i zabezpiecz środki na ich pokrycie.

 


 

Poszukujesz kredytu na zakup nieruchomości?
Pomożemy Ci w uzyskaniu finansowania

 

Przygotowaliśmy też dla Ciebie krótki opis procesu zakupu nieruchomości

   

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałabym złożyć wyrazy wielkiego uznania i podziękowania za możliwość współpracy z Panią Kamilą oraz Panią Kasią, dzięki którym nasza firma ma wspaniałe biuro. Współpraca z Panią Kamilą i Panią Kasią była czystą przyjemnością. Uśmiech na twarzy, pogoda ducha, kompetencje połączone ze świetną organizacją pracy, płynnym kontaktem między stronami jak i obiegiem informacji."

— Karolina Z., Warszawa