5% to nie problem

????????Rozpoczynamy nowy cykl na naszym blogu: Pytania do eksperta Metrohouse Na pierwszy ogień idzie Łukasz Świerzewski, dyrektor doradców kredytowych w Metrohouse, którego zapytaliśmy o zmiany na rynku kredytów po wprowadzeniu

 

1. Czy wymóg 5% wkładu własnego wpłynął na rynek kredytów hipotecznych?
 

Łukasz Świerzewski: Każde ograniczenia w dostępie do kredytów mają wpływ na zainteresowanie potencjalnych kredytobiorców. Ograniczenia, o których mówimy zbiegły się jednak w czasie ze wzrostem popytu na mieszkania, tak więc w przypadku prowadzonej przez doradców kredytowych Metrohouse działalności, nie zauważyliśmy zmniejszenia liczby klientów. Należy jednak pamiętać, że jeszcze w zeszłym roku klient musiał posiadać jedynie zasoby gotówkowe umożliwiające pokrycie kosztów okołotranskacyjnych (podatek PCC, notariusz) – w sumie ok. 3 proc. wartości nieruchomości. Obecnie z wkładem własnym będzie to 8 proc. Przy średniej cenie mieszkania 300 tys. zł należy więc posiadać ok. 24 tys. zł w gotówce. Podniesienie wymogu wkładu własnego do 10 proc. od 2015 sprawi, że oszczędności będą musiały być znacznie większe.
 

2. W jaki sposób banki poradziły sobie ze zwiększoną liczbą wniosków złożonych pod koniec 2013 r.?


ŁS: W końcówce zeszłego roku nie nasi klienci składający wnioski do banków nie spotkali się z zatorami związanymi z ew. zwiększoną liczbą klientów zainteresowanych uzyskaniem 100 proc. finansowania. Ruch odbywał się płynnie.
 

3. Jak klienci radzą sobie ze zgromadzeniem obowiązkowego wkładu własnego?


ŁS: Nie stanowi to problemu dla większości klientów. Jedyną grupą, dla której może to być pewna bariera są młodzi ludzie na dorobku, którzy nie posiadają wolnych środków i muszą wspierać się pomocą finansową bliskich. Sytuacja ulegnie zmianie, gdy wymagany wkład własny wyniesie 20 proc. wartości nabywanej nieruchomości. Będzie to prawdziwa bariera wejścia na rynek mieszkaniowy, zwłaszcza dla osób nabywających swoje pierwsze M. Wielu nabywców zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, stąd zwiększony ruch na rynku.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"W ocenie 1 do 5 gwiazdek ja daję 6 Pani Ani za jej pracę. Profesjonalna, uważna, bardzo przyjacielska i pomocna w każdej sprawie. Takich pracowników życzę każdej agencji nieruchomości."

— Alicja K., Szczecinek